👤

Va rog, ajutati-ma la această problemă ... daca se poate putin mai explicite calculele si/sau metodele de calcul...multumesc ! 6 kg de mere si 4 kg de cartofi costa 52 de lei . stiind ca 6 kg de mere costa cat 9 kg de cartofo aflati ce suma se plateste pentru 10 kg de mere si 18 de cartofi.

Răspuns :

*=ori
•Aceasta problema se rezolva prin metoda comparației •

Mere =m Cartofi=C

6 kg m......4 kg c.....52 lei
6 kg m=9 kg c
Înlocuim pe 6 kg m cu 9 kg c
9 kg c.....4kg c...52 lei
Practic:
9 kg c+4kg c=52 lei
13 kg c = 52 lei
Un kg de cartofi = 52:13=4

Și acum ne rămâne sa înlocuim:

6 kg m= 4*9
6 kg m =36
Un kilogram de mere = 36:6=6

Și apoi rezolvam ce ne întreabă problema: 10*6+4*18=60+72=132 lei

R: 132 lei costa 10 kg m și 18 kg c

——————————————————-

•SPER CA ȚI AM FOST DE FOLOS•

Coronița?:((
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari