Răspuns :
Răspuns:
6 kg faină ........... 2 lei și 49 bani
12 kg faină .......... x lei
x= (12×2,49)/6 = 4 lei si 98 bani
Explicație pas cu pas:
aceste valori sunt direct proporționale. adică dacă crește numărul de kilograme de faină, va crește și suma de bani ce trebuie achitată. Atunci, pentru a-l afla pe x trebuie sa înmulțim pe diagonala ce nu-l contine (adică x= (12×2,49)/6 ) apoi am simplificat 12 cu 6 si am ajuns la rezultatul final.
Sper ca te-am ajutat sa înțelegi.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!