Răspuns :
Răspuns:
1 kg visine = 8 lei
1 kg capsune = 12 lei
Explicație pas cu pas:
5 kg v + 8 kg c = 136 => 8kg c = 136 - 5kg v
7 kg v + 16 kg c = 248
7kg v + 2 ( 136 - 5kg v) = 248
7 kg v + 272 - 10 kg v = 248
24 = 3 kg v => 1 kg v = 8 lei
8kg c = 136 - 5 x 8 = 136 - 40 = 96
1 kg c = 96 / 8 = 12
Răspuns:
5kg visine..........8kg capsuni.......136lei
7kg visine..........16kg capsuni......248lei
inmultim prima relatie cu 7 si a doua cu 5 pentru a obtine un sortiment de produs cu aceiasi cantitate
5×7=35 (visine)8×7=56 capsuni 136×7=952(lei
7×5=35visine 16×5=80capsuni 248×5=1240
avem aceiasi cantitate de visine diferenta o avem la capsuni si la cost
1240-952=288(lei diferenta)
diferenta de kg de capsuni este 80-56=24 kg
288:24=12 lei este kg de capsuni acum mergem de la capat daca am aflat capsunile
8kg capsuni×12=96
96
136-96=40(visinele)
40lei:5kg visine=9 lei kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!