👤

5kg visine si 8 kg capsuni costa 136 lei.
7kg visine si 16 kg capsuni costa 248 lei.cat costa 1 kg de visine si 1 kg de capsuni?


Răspuns :

Răspuns:

1 kg visine = 8 lei

1 kg capsune = 12 lei

Explicație pas cu pas:

5 kg v + 8 kg c = 136 => 8kg c = 136 - 5kg v

7 kg v + 16 kg c = 248

7kg v + 2 ( 136 - 5kg v) = 248

7 kg v + 272 - 10 kg v = 248

24 = 3 kg v => 1 kg v = 8 lei

8kg c = 136 - 5 x 8 = 136 - 40 = 96

1 kg c = 96 / 8 = 12

Răspuns:

5kg visine..........8kg capsuni.......136lei

7kg visine..........16kg capsuni......248lei

inmultim prima relatie cu 7 si a doua cu 5 pentru a obtine un sortiment de produs cu aceiasi cantitate

5×7=35 (visine)8×7=56 capsuni 136×7=952(lei

7×5=35visine 16×5=80capsuni 248×5=1240

avem aceiasi cantitate de visine diferenta o avem la capsuni si la cost

1240-952=288(lei diferenta)

diferenta de kg de capsuni este 80-56=24 kg

288:24=12 lei este kg de capsuni acum mergem de la capat daca am aflat capsunile

8kg capsuni×12=96

96

136-96=40(visinele)

40lei:5kg visine=9 lei kg

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari