Răspuns:
Explicație pas cu pas:
P = pretul unui kg de portocale
P = pretul a 4 kg de mere, deci 1 kg de mere costa P/4
P = pretul a 2 kg pere, deci 1 kg de pere costa P/2
1 kg de portocale + 1 kg de mere + 1 kg de pere costa 28 RON
P + P/4 + P/2 = 28
4P/4 + P/4 + 2P/4 = 28
7P/4 = 28
P = 4*28/7 = 16 RON (pretul unui kg de portocale)
16 : 4 = 4 RON (pretul unui kg de mere)
16 : 2 = 8 RON (pretul unui kg de pere)
____________________
6 kg din fiecare costa 6 x 28 = 168 RON