👤

4 kg de ardei și 5 kg de struguri costă 81 lei 6 kg de ardei si 7 kg de struguri costa 115 lei o Gospodina a cumpărat 2 kg de ardei și 5 kg de struguri ce sumă a plătit ​

Răspuns :

Răspuns:

4 kg ardei..........5 kg struguri.............81lei

6kg ardei...........7kg struguri...............115lei

2kg ardei...........5 kg struguri ............x

4 kg ardei..........81÷5=16,2lei

1kg ardei............16,2÷4=4,5lei

2kg ardei...........4,5×2=9lei

7kg struguri...........81÷4=20,25

1kg struguri...........20,25:7=2,89

5 kg struguri.......2,89×5 =14,45

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari