Răspuns :
Răspuns:
25 kg portocale ........25 kg mere .......250 lei
25 + 25 = 250
50 fructe = 250
1 kg fructe = 250 : 50 = 5 lei
1 kg mere = 5 lei
1 kg portocale = 5 lei
Explicație pas cu pas:
25 kg portocale ........25 kg mere .......250 lei
25 + 25 = 250
50 fructe = 250
1 kg fructe = 250 : 50 = 5 lei
1 kg mere = 5 lei
1 kg portocale = 5 lei
Explicație pas cu pas:
Pentru a afla prețul unui kg de mere aflăm mai întâi prețul unui kg de portocale
250:2= 125 lei (25 kg portocale)
125:25=5 lei 1kg de portocale
Dacă prețul unui kg de portocale este la fel ca și cel al unui kg de mere rezultatul este 5.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!