Răspuns :
10.
Deci daca avem 45 de elevi,fiecare au cate o cutie
45(nr. de cutii) x 26(nr. de globulete) = 1170 globuleţe
Cum aflam cate ghirlande se pot face?
1170 : 15 = 78 ghirlande
11.
Daca avem 15 acoperisuri care trebuiesc decorate,asta inseamna ca:
32x15=480 de bomboane
600-480=120 de bomboane cu care se decoreaza peretele caselor
120:15=8 bomboane cu care se decoreaza peretii unei casute
12.(aici ti-am facut direct rezolvarea)
250 lei:( 25 kg + 25 kg )= 250 lei
250 lei : 50 kg = 5 lei
=>5lei costa un kilogram de fructe
sper ca te-am ajutat,ti-am explicat la fiecare exercitiu cate ceva.
bafta in continuare!:D
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!