Răspuns :
Explicație pas cu pas:
Notam mere = m
pere = p
2m + 4p =28
5m + 3p = 35
adunam relațiile și ne da
7m + 7 p = 28 + 35
7m + 7p = 63
Împărțim toată relatia la 7
m + p = 9
știm că 2m + 4p = 28
Împărțim relatia la 2
m + 2p = 14
m + p = 9
Scădem relațiile
p = 5
m = 9 - 5
m = 4
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Problema
2 kg de mere si 4 kg de pere costa 28 de lei, iar 5 kg de mere si 3 kg de pere costa 35 de lei.
Cerinta: Sa se afle cat costa un kg de mere si cat costa un kg de pere.
________________________________________________________
Metoda comparatiei
2 kg mere ........... 4 kg pere ......... 28 lei [ : 2
____________________________________ impart relatia la 2
1 kg mere ........... 2 kg pere ......... 14 lei [ x 5
5 kg mere ........... 3 kg pere ......... 35 lei
____________________________egalizez kg de mere din prima relatie
5 kg mere .......... 10 kg pere .......... 70 lei
5 kg mere ........... 3 kg pere ......... 35 lei
_________________________________ scad relatiile
/ 7 kg pere ......... 35 lei
35 lei : 7 = 5 lei costa 1 kg de pere
_________________________________
Inlocuiesc in relatia: 1 kg mere ........... 2 kg pere ......... 14 lei; pretul perelor si aflam pretul unui kg de mere:
14 lei - 2 × 5 lei = 14 lei - 10 lei = 4 lei costa un kg de mere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!