👤

Bunicul a cumpărat, pentru a planta in livada 4 meri a câte 18 lei bucata și 4 peri. Câți lei a dat bunicul pe meri şi peri,

Răspuns :

Răspuns:

nustiu dar macar am incercat scuze

Explicație pas cu pas:

Bunicul a cheltuit \(4 \times 18\) lei pentru cei 4 meri și \(4 \times x\) lei pentru cei 4 peri, unde \(x\) este prețul per fiecare păr. Dacă avem informații despre prețul perului, putem calcula suma totală. Dacă nu avem prețul perului, nu putem determina valoarea exactă a achiziției pentru meri și peri.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari