Răspuns:
Explicație pas cu pas:
presupunem ca ar fi cumparat doar gutui
5 x 7,50 = 37,50 RON
37,50 - 33,50 = 4 RON ar fi platit in plus
7,50 - 5,50 = 2 RON este diferenta intre pretul unui kg de gutui si al unui kg de prune
4 : 2 = 2 kg de prune
5 - 2 = 3 kg de gutui