👤

pentru 10 kg de rosu bunica a achirat 226,5 lei, ea a mai cumparat si 4 kg de castraveti pretul carota este cu 3,2 lei ma mare decât pretyl rosilor

a. cat a achitat bunica pentru toata cumparatura



b.rotynjiti rezultatul obtinut la itemul 6a pâna la unităti


Răspuns :

Răspuns:

a. Pentru 10 kg de rosii, bunica a achitat 226,5 lei.

Pentru 4 kg de castraveti, pretul este cu 3,2 lei mai mare decat pretul rosiilor.

4 kg de castraveti = 10 kg de rosii + 3,2 lei

1 kg de castraveti = (10/4) * 3,2 = 8 lei

Pentru 4 kg de castraveti, bunica a achitat 4 * 8 = 32 lei.

Pentru intreaga cumparatura, bunica a achitat 226,5 + 32 = 258,5 lei.

b. Dupa rotunjire, bunica a achitat 259 lei pentru toata cumparatura.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari