Pls 3 si 4 repede plssssssss dau coroana
![Pls 3 Si 4 Repede Plssssssss Dau Coroana class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d67/cb46d5be6c1997c47770c5498e57c49a.jpg)
Răspuns
Unt=5
Faina=3
Explicație pas cu pas:
U=unt
F=faina
4u+3f=29 lei
4u+5f=35 lei
0u+2f=6lei
2f= 6 lei
F = 6:2 =3 lei
3×3=9
4u+9 lei=29 lei
4u=29-9=20 lei
U=20:4=5
Sper ca te-am ajutat
Răspuns
Explicație pas cu pas:
3. *-\ 4 unt----- -3 faina------ -29 lei
4 unt-------5 faina--------35 lei
------------------------------------------------------------------------------
\------------2 faina-------6 lei
1 faina=6\2=3 lei costa 1kg de faina
inlocuim in expresia de sus
4 unt------3*3=9 lei-----------29 lei
4 unt --------29 lei - 9 lei=20 lei
1 unt=20lei\4=5 lei-costa 1 pachet de unt