👤

Calculați masa sării formate la interacțiunea a 100g oxid de cupru (II) cu partea de impuritati de 20% cu exces de H2SO4

Răspuns :

m.imp = 100 CuO

100% pur - 20% impuritati = puritate = p% = 80%

p% = m.purax100/m.imp. => m.p = m.ipx100/p%

= 100x80/100 = 80 g CuO

80 g                       m g

CuO + H2SO4 => CuSO4 + H2O

80                             160

=> m = 80x160/80 = 160 g CuSO4

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari