Răspuns :
Răspuns : 4kg portocale si 5 kg kiwi = 157 lei
Notam cu
p = portocale
k= Kiwi
5 p + 4k = 140
7p + 2k = 106 / *(-2)
5 p + 4k = 140
-14p - 4k = -212
+
-9p = -72
p = -72 : (-9)
p = 8 lei ( 1 kg de portocale)
5 x 8 + 4k = 140
40 + 4k = 140
4k = 140 - 40
4k = 100
k = 100 : 4
k = 25 lei (1 kg de kiwi)
(4 x 8) + ( 5 x 25) =
= 32 + 125 = 157 lei
5 kg de portocale....4 kg de kiwi....140 lei
7 kg de portocale....2 kg de kiwi....106 lei | × 2
5 kg de portocale....4 kg de kiwi....140 lei
14 kg de portocale....4 kg de kiwi....212 lei
9 kg de portocale....-------------------....72 lei
1 kg de portocale.....72 : 9 = 8 lei
8 × 5 = 40 lei....4 kg de kiwi....140 lei
4 kg de kiwi....140 - 40 = 100 lei
1 kg de kiwi....100 : 4 = 25 lei
4 kg de portocale + 5 kg de kiwi =
4 × 8 + 5 × 25 =
32 + 125 = 157 lei
7 kg de portocale....2 kg de kiwi....106 lei | × 2
5 kg de portocale....4 kg de kiwi....140 lei
14 kg de portocale....4 kg de kiwi....212 lei
9 kg de portocale....-------------------....72 lei
1 kg de portocale.....72 : 9 = 8 lei
8 × 5 = 40 lei....4 kg de kiwi....140 lei
4 kg de kiwi....140 - 40 = 100 lei
1 kg de kiwi....100 : 4 = 25 lei
4 kg de portocale + 5 kg de kiwi =
4 × 8 + 5 × 25 =
32 + 125 = 157 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!