Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
5 fulare ......... 4 caciuli ....... 44 lei l × 2
2 fulare .......... 5 caciuli .......38 lei l × 5
_______________________________
10 fulare ........ 25 caciuli ......190 lei
10 fulare ......... 8 caciuli ...... 88 lei
__________________________ scad relatiile
17 caciuli ...... 102 lei
Cat costa o caciulita ?
102 lei : 17 = 6 lei costa o caciulita
Cat costa 5 caciulite ?
5 × 6 lei = 30 lei
Cat costa 2 fulare ?
38 lei - 30 lei = 8 lei costa 2 fulare
Cat costa un fular ?
8 lei : 2 = 4 lei costa un fular
5 fulare.....4 căciulițe.....44 lei | × 2
2 fulare.....5 căciulițe.....38 lei | × 5
10 fulare.....8 căciulițe.....88 lei
10 fulare....25 căciulițe.....190 lei
------------.....17 căciulițe.....102 lei
Cât costă o căciuliță ?
1 căciuliță.....102 : 17 = 6 lei
5 fulare.....4 × 6 = 24 lei.....44 lei
5 fulare.....44 - 24 = 20 lei
Cât costă un fular ?
1 fular....20 : 5 = 4 lei
2 fulare.....5 căciulițe.....38 lei | × 5
10 fulare.....8 căciulițe.....88 lei
10 fulare....25 căciulițe.....190 lei
------------.....17 căciulițe.....102 lei
Cât costă o căciuliță ?
1 căciuliță.....102 : 17 = 6 lei
5 fulare.....4 × 6 = 24 lei.....44 lei
5 fulare.....44 - 24 = 20 lei
Cât costă un fular ?
1 fular....20 : 5 = 4 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!