👤

Mama a cumparat pentru copii 5 fulare si 4 caciulite, platind 44 lei. Daca ar fi cumparat doua fulare si 5 caciulite ar fi platit 38 lei. Cat costa fiecare obiect cumparat?
Va rog sa faceti prin metoda comparatiei si folositi intrebari! Dau coroana!


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Metoda comparatiei

5 fulare ......... 4 caciuli ....... 44 lei   l   × 2

2 fulare .......... 5 caciuli .......38 lei   l   × 5

_______________________________

10 fulare ........ 25 caciuli ......190 lei

10 fulare .........  8 caciuli ...... 88 lei

__________________________ scad relatiile  

                         17 caciuli ...... 102 lei

Cat costa o caciulita ?

 102 lei : 17 = 6 lei costa o caciulita

Cat costa 5 caciulite ?

 5 × 6 lei = 30 lei

Cat costa 2 fulare ?

 38 lei - 30 lei = 8 lei costa 2 fulare

Cat costa un fular ?

  8 lei : 2 = 4 lei costa un fular

5 fulare.....4 căciulițe.....44 lei | × 2

2 fulare.....5 căciulițe.....38 lei | × 5


10 fulare.....8 căciulițe.....88 lei

10 fulare....25 căciulițe.....190 lei

------------.....17 căciulițe.....102 lei

Cât costă o căciuliță ?

1 căciuliță.....102 : 17 = 6 lei


5 fulare.....4 × 6 = 24 lei.....44 lei

5 fulare.....44 - 24 = 20 lei

Cât costă un fular ?

1 fular....20 : 5 = 4 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari