Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5 kg cascaval ..... 3 kg carne ....... 179 lei (x 6)
6 kg cascaval ...... 4 kg carne ...... 222 lei (x 5)
_____________
30 kg cascaval ...... 18 kg carne ......... 1074 lei
30 kg cascaval ....... 20 kg carne ........ 1110 lei
pe a doua linie avem 2 kg carne in plus care costa 1110 - 1074 = 36 lei
1 kg carne costa 36 : 2 = 18 lei
3 kg carne costa 18 x 3 = 54 lei
5 kg cascaval costa 179 - 54 = 125 lei
1 kg cascaval costa 125 : 5 = 25 lei
4 kg carne si 4 kg cascaval costa 18 x 4 + 25 x 4 = 72 + 100 = 172 lei
5 kg cașcaval.....3 kg carne.....179 lei | × 4
6 kg cașcaval......4 kg carne......222 lei | × 3
20 kg cașcaval......12 kg carne.....716 lei
18 kg cașcaval.....12 kg carne.....666 lei
2 kg cașcaval......-----------------.....50 lei
1 kg cașcaval......50 : 2 = 25 lei
5 × 25 = 125 lei.....3 kg carne......179 lei
3 kg carne.....179 - 125 = 54 lei
1 kg carne.....54 : 3 = 18 lei
4 kg cașcaval + 4 kg carne =
4 × 25 + 4 × 18 =
100 + 72 = 172 lei
6 kg cașcaval......4 kg carne......222 lei | × 3
20 kg cașcaval......12 kg carne.....716 lei
18 kg cașcaval.....12 kg carne.....666 lei
2 kg cașcaval......-----------------.....50 lei
1 kg cașcaval......50 : 2 = 25 lei
5 × 25 = 125 lei.....3 kg carne......179 lei
3 kg carne.....179 - 125 = 54 lei
1 kg carne.....54 : 3 = 18 lei
4 kg cașcaval + 4 kg carne =
4 × 25 + 4 × 18 =
100 + 72 = 172 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!