Răspuns :
9kg de mere..........7kg de pere..........40,25lei
3kg de mere..........1 kg de pere..........11,75lei /*3
-------------------------------------------------------------
9kg de mere..........7kg de pere..........40,25lei
9kg de mere..........3kg de pere..........36,65lei
---------------------------------------------------------------
/ 4kg de pere..........3,60lei /:4
1kg de pere=0,15 lei
Inlocuim in relatia 3kg de mere..........1kg de pere..........11,75lei pe 1kg de pere=0,15 lei.Obtinem:
3kg de mere=11,75 lei-0,15 lei
3kg de mere=11,60 lei /:3
1 kg de mere=3,86 lei
Sper ca te-am ajutat!
Metoda comparației
9 kg de mere.....7 kg de pere.....40, 25 lei
3 kg de mere.....1 kg de pere.....11, 75 lei | × 3
9 kg de mere.....7 kg de pere.....40, 25 lei
9 kg de mere.....3 kg de pere....35, 25 lei
-------------------......4 kg de pere......5 lei
1 kg de pere.....5 : 4 = 1, 25 lei
9 kg de mere......7 × 1, 25 = 8, 75 lei......40, 25 lei
9 kg de mere......40, 25 - 8, 75 = 31, 50 lei
1 kg de mere......31, 50 : 9 = 3, 50 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!