👤

O ciocolată cu lapte una cu alune și alta cu stafide costă împreună 8 lei. Ciocolata cu stafide costa cu1 leu mai mult decât cea cu alune iar cea cu alune costă cu 50 de bani mai mult decât cea cu lapte. Află câți bani costa fiecare ciocolată.

Răspuns :

  • 50+50+1= 2lei
  • 8lei-2lei=6lei( 3 segmente)
  • 6lei:3=2lei(ciocolată cu lapte)
  • 2lei+50 bani=2lei50bani(ciocolată cu alune)
  • 2lei+50bai+1leu=3 lei50(ciocolata cu stafide)
  • Răspuns:200bani(lapte)
  • 250bani(alune)
  • 350bani(stafide)