👤

la nitrarea toluenului cu amestec sulfonitric in care raportul molar HNO3:H2SO4 = 1:3 se obtin 22,7 kg de TNT (trinitrotoluen) Amestecul sulfonitric contine 70% acid sulfuric , procente masice . Determinati masa amestecului sulfonitric (in kg) necesara obtinerii de TNT.

Răspuns :

                      md                                22,7 kg

C6H5-CH3 + 3HONO2 --(H+)--> (O2N)3C6H2-CH3 + 3H2O    

                         3x63                           227

=> md = 18,9 kg HNO3

notam cu a = nr.moli din fircare component din amestec.

63a kg HNO3 + 3x98a kg H2SO4

=> 63a = 18,9 => a = 0,3

avem:

3x98x3 kg H2SO4 ........................70 %

ms ................................................. 100%

=> ms = 126 kg amestec nitrant

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari