Răspuns :
Răspuns: 1 leu
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
un creion ....... 3 penare ...... 10 lei l × 2
2 creioane ...... 5 penare ...... 17 lei
___________________________ egalizez numarul creioanelor
2 creioane ....... 6 penare ...... 20 lei
2 creioane ...... 5 penare ...... 17 lei
_________________________ scad relatiile
/ un penar costa 3 lei
_____________________________
Inlocuiesc in relatia: un creion ....... 3 penare ...... 10 lei, costul celor 3 penare si aflam cat costa un creion:
10 lei - 3 × 3 lei = 10 lei - 9 lei = 1 leu costa un creion
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!