👤

Dacă un kg și jumătate de banane costa 9 lei,cât vor costa 3 kg de banane?

Răspuns :

Răspuns:

18 lei

Explicație pas cu pas:

3 kg este dublul lui 1,5 => costul va fi dublu , deci 3 kg costa 18 lei

Răspuns:

    18 lei

Explicație pas cu pas:

    1,5 kg _____ 9 lei

    3 kg _____ x lei

    x = 9 · 3 ÷ 1,5

    x = 27 ÷ 1,5

    x = 270 ÷ 15

    x = 18 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari