👤

Trei pachete de zahăr costa cu 40 lei mai mult decat doua pachete orez.Se ma stie ca un pachet de orez este cu 10 lei mai ieftin decat un pachet de zahăr.I-mi ajung 100lei pentru a cumpara câte trei pachete de fiecare fel?​

Răspuns :

Răspuns:

3z=2o+40

o=z-10

3z=2(z-10)+40

3z=2z-20+40

3z-2z=-20+40

z=20 lei costa un kg de zahar

o=20-10=10 lei costa un kg de orez

100-(3·20+3·10)=100-(60+30)=100-90=10 lei rest

Da imi ajung 100lei pentru a cumpara câte trei pachete de fiecare fel