Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3F + 4L = 230
F/2 = L + 5
F = 2L + 10
3*(2L + 10) + 4L = 230
6L + 30 + 4L = 230
10L = 230 - 30 = 200
L = 200 : 10 = 10 lei costa un buchet de lalele
F = 2*10 + 10 = 30 lei costa un buchet de frezii
Răspuns:
[tex]\boldsymbol{ \red{50 \ \ell ei} \ (1 \ buchet \ frezii)}[/tex]
Explicație pas cu pas:
[tex]3 \ frezii \ ... \ 4 \ lalele \ ......... \ 230 \ \ell ei\\[/tex]
[tex]\dfrac{1}{2} \ frezii \ ... \ 1 \ lalele + 5 \ \ell ei\ \ \ \ \ \ \ \big|\times 6[/tex]
Am înmulțit cu 6 pentru a obține același număr de buchete de frezii
[tex]3 \ frezii \ ... \ 4 \ lalele \ ......... \ 230 \ \ell ei\\[/tex]
[tex]3 \ frezii \ ... \ 6 \ lalele + 30 \ \ell ei[/tex]
4 + 6 = 10 buchete lalele costă 230 - 30 = 200 lei
200 : 10 = 20 lei (1 buchet lalele)
4 × 20 = 80 lei (4 buchete lalele)
230 - 80 lei = 150 lei (3 buchete frezii)
150 : 3 = 50 lei (1 buchet frezii)
Verificare: 50 : 2 = 25 lei (jumătate din prețul unui buchet de frezii)
25 - 20 = 5 lei (diferența)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!