Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg mere ....... 5 kg pere ....... 26 lei (x 3)
6 kg mere ....... 7 kg pere ....... 46 lei
___________
6 kg mere ...... 15 kg pere ........ 78 lei
6 kg mere ....... 7 kg pere ......... 46 lei
pe primul rand avem 8 kg de pere in plus care costa 78 - 46 = 32 lei
1 kg pere costa 32 : 8 = 4 lei
5 kg pere costa 4 x 5 = 20 lei
2 kg mere costa 26 - 20 = 6 lei
1 kg mere costa 6 : 2 = 3 lei
Metoda comparației
2 kg mere......5 kg pere.....26 lei | × 3
6 kg mere......7 kg pere......46 lei
6 kg mere.....15 kg pere.....78 lei
6 kg mere.....7 kg pere.....46 lei
---------------.....8 kg pere......32 lei
1 kg pere......32 : 8 = 4 lei
2 kg mere......5 × 4 = 20 lei.....26 lei
2 kg mere......26 - 20 = 6 lei
1 kg mere....6 : 2 = 3 lei
2 kg mere......5 kg pere.....26 lei | × 3
6 kg mere......7 kg pere......46 lei
6 kg mere.....15 kg pere.....78 lei
6 kg mere.....7 kg pere.....46 lei
---------------.....8 kg pere......32 lei
1 kg pere......32 : 8 = 4 lei
2 kg mere......5 × 4 = 20 lei.....26 lei
2 kg mere......26 - 20 = 6 lei
1 kg mere....6 : 2 = 3 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!